הידעת?

כאן תוכלו למצוא מידע מעניין על פיראטים, ועובדות מעניינות לגביהם, ומי הם היו

נתחיל עם הגיבור שלנו:
• קפטן סמואל בלמי  נולד ב 23 בפברואר 1689, הוא כונה גם “סם השחור” בלמי.
קפטן סם נולד באנגליה, ופעל בראשית המאה ה -18. הוא ידוע בעיקר כפיראט העשיר ביותר
בהיסטוריה (!) ואחד המוכרים בתור הזהב של הפיראטים.
• קפטן סם התפרסם בחסדיו ובנדיבותו כלפי אלה שתפס בפשיטותיו. מוניטין זה זיכה אותו בכינוי נוסף, ה”נסיך הפיראטים”. היו שקראו לו “רובין הוד” של הפיראטים, כיוון ששדד את העשירים ועזר לעניים.  וגם אנשי צוותו קראו לעצמם “אנשי רובין הוד”.
• קפטן סם היה הצעיר מבין שישה ילדים. אימו נפטרה זמן קצר לאחר שילדה אותו, וסם הפך למלח בגיל צעיר. בשנות העשרה המאוחרות שלו הצטרף לחיל הים המלכותי ונלחם בכמה קרבות, בשם הוד מלכותה. בתחילה, קפטן סם אהב לחפש אוצרות מול חופי פלורידה בהם טבעו הרבה ספינות עמוסות שלל של המלך הספרדי.
• צייד האוצרות ככל הנראה לא זכה להצלחה גדולה, כיוון שהוא פנה עד מהרה לעסוק בפיראטיות בצוות של קברניט הפיראטים, אדוארד טיץ’ הידוע בשמו “שחור הזקן”.
• כרב חובל, סגנון ההנהגה של קפטן סם היה כמעט דמוקרטי. אנשי הצוות שלו חיבבו אותו מאוד, ולפעמים אפילו התייחסו אליו כ”רובין הוד של הים” וראו את עצמם כאנשים של רובין הוד. קפטן סם היה גם טוב בתחבולות ואסטרטגיות. בדרך כלל היו לו שתי אוניות בשליטתו. ספינת הדגל הראשית שלו הייתה חזקה עם תותחים רבים והשנייה הייתה קלה אך מהירה, מה שיצר איזון טוב. בהתקפות מתואמות הם הצליחו לתפוס אוניות בקלות מבלי לפגוע בהן.
• קפטן סם היה אדם גבוה, חזק, ומאוד מסודר. הוא אהב בגדים יקרים, במיוחד מעילים שחורים. הייתה לו חרב צמודה למותנו השמאלית וארבעה אקדחים על על חגורתו. בלמי מעולם לא לבש פאה אופנתית, אלא צימח את שערו הכהה והארוך וקשר אותו אחורה עם קשת שחורה.

והנה עוד כמה עובדות מעניינות:
• המילה האנגלית “פיראט” נגזרת מהמונח הלטיני “פיראטה”, שפירושו מלחים או שודד ים והמילה “פיראטים” היוונית, שמשמעותם “הוא זה שתוקף ספינות”.
• בעבר היו גם פיראטים יהודים ביפו. יוסף בן מתתיהו, היה הראשון לכתוב על פיראטים יהודים במאה השניה לספירה. אחרי המרד הגדול כיוון שגורשו מהגליל ליפו, החשמונאים כבשו את יפו, אשדוד ועזה. החשמונאים השתמשו בספינות בכדי לשדוד סחורות שהגיעו מאלכסנדריה ורומא.
• רוב הפיראטים היהודים פעלו בעיקר בשנים שלאחר גירוש ספרד ופורטוגל. לאחר שגורשו מספרד ופורטוגל  הפיראטים היהודים תקפו ספינות משלוח שהשתייכו לאימפריה הספרדית, וזאת בכדי לנקום על גירושם וגירוש משפחותיהם.
• הפיראטים היהודים של ג’מייקה – לאחר גירושם מספרד עזרו הפיראטים היהודים לבריטים להשתלט על ג’מייקה, ולקחת אותה מידי הספרדים. הם השתקעו בג’מייקה וצאצאיהם חיים שם עד היום. היום רק כ-200 יהודים מתגוררים בג’מייקה. עם זאת, בשנת 1720 כמעט 20% מאוכלוסיית ג’מייקה הייתה ממוצא יהודי-ספרדי-פורטוגזי. אחד משודדי הים היהודים המפורסמים ביותר של ג’מייקה היה משה כהן הנריקס, שב-1628 הוביל את הלכידה המוצלחת של צי אוצר הספרדי.
• לכל ספינת פיראטים היה קוד התנהגות משלה, שהסביר דברים כגון איך יחולק השלל, מי יעשה את המטלות הנדרשות ומה הציפיות הכלליות. אחד הכללים הנפוצים ביותר היה לא להילחם אחד בשני על הספינה, הכוונה שאם שני שודדי ים היו בעלי מחלוקת, הם נאלצו להמתין עד שיגיעו ליבשה לפני שיפתרו אותה בדרך החרב.
בסוף המאה ה-17 היו שמועות רבות על אוטופיה פיראטית הידועה בשם ליברטליה, מושבה אנרכיסטית במדגסקר שנוסדה על ידי שודדי ים בהנהגתו של שליח קפטן ג’יימס הבדיוני. על פי האגדה, ליברטליה נמשכה כ -25 שנה ומיקומה המדויק אינו ידוע עד היום.

דילוג לתוכן